Ohlédnutí za prvním ročníkem

Pojďme se společně poohlédnout za 1. ročníkem festivalu deskových her a kultury HOPEconu 2017 v Liberci. Festival jste mohli navštívit od 9. do 12. listopadu 2017 v MCU Koloseum a byl zaměřen pro hráče od tří do 99 let, neboť hrám můžete propadnout v každém věku. Obzvláště pokud je hrajete s přáteli nebo kruhu rodinném. Proto jsme učinili maximum, aby si festival mohli užít nejenom rodiny s dětmi, ale i hardcore komunita hráčů deskových her.

Festival zahájili majitel HOPE Studia Lukáš Sýkora a hlavní pořadatel Daniel Blaškovič a za Liberecký kraj krajská radní Květa Vinklátová a primátor Liberce Tibor Batthyány. Když paní Vinklátová pokládá dětem otázku, zda-li někdy hrají s rodiči společenské hry, asi dvě třetiny rukou letí vzhůru.

Naší motivací k uspořádaní tohoto festivalu, byla naše vášeň k deskovým hrám. Na našem nultém ročníku HOPEconu v Hodkovicích nad Mohelkou v květnu 2017 jsme se setkali s velkým zájmem veřejnosti. Navštívili jej tři stovky hráčů, kteří nám potvrdili, že na severu Čech je komunita deskových hráčů skutečně velká. Tento ročník navštívilo přes 600 účastníků festivalu, kde si mohli vyzkoušet nepřeberné množství her. K dispozici jich bylo přibližně 400. Jen na hráčských stolech jsme v jednu chvíli napočítali přes 50 různých her. Každý typ hráče si tady mohl právě najít tu svou. O velkou různorodost deskových her se postarali: HOPE Studio, Albi, Mindok, Piatnik, Jotunheim a Královský bál. Vždy, když vás zaujala nějaká hra, ihned jste měli po ruce toho nejkvalifikovanějšího průvodce pravidel přímo i od vydavatelů dané hry. Velice nám udělalo radost opětovného navštívení účastníků z nultého festivalu. Jako například ZŠ Mníšek, kde se nám paní učitelky svěřili, že návštěvu si vyprosili její svěřenci: "Máme tam dvacet dětí a to, že zde letos jsme, si vlastně prosadily ony. Byli jsme i na nultém ročníku a děti byly nadšené. Her máme v klubu momentálně čtyřicet, ale jsou tu hry, které nás zaujaly, tak sbírku asi rozšíříme."přiznala se nám Jiřina Bejblová vedoucí školního deskového klubu. Tento ročník byl repertoár her rozšířen i na wargaming. Na velkých stolech byly fantasy armády nemrtvých upírů, ještěřích válečníků a zkorumpovaných severských válečníků chaosu od různých malířů modelů. O vysvětlení pravidel a zahrání hry The 9th age se postarala komunita dobrovolníků z Liberce.

Na festivalu bylo nově představeno kreativní oddělení Hope Studia pod záštitou malíře miniatur a mistra štětce Jakuba Čermáka, jehož wargamingové modely draků, fantasy armád a postapokalyptických zrůd jste mohli obdivovat. Své umění mohla předvést i firma na 3D tisk VOPLASTO, jenž společně s kreativním oddělením vytvořili úžasnou postapokalyptickou scenérii továrny plnou modelů zombií a přeživších postav z karetní hry HOPE. Přímo před návštěvníky maloval olejovými barvami na plátna malíř Petr Homola a své výtvory sculptingu, tedy velice precizního sochařství nám zde zapůjčil Jan Ondrák. A to jsme nezmínili pravidelné přednášky na téma malování a tvorba 3D tisku. Zmíníme ještě desítky turnajů o bohaté ceny. Na HOPEconu se zkrátka neustále něco dělo.

Na závěr chceme poděkovat všem dobrovolníkům, účastníkům, společnostem a MCU Koloseu, jenž se podíleli na přípravě a průběhu HOPEconu 2017 v Liberci. Speciální díky patří Soně Poršové, která nám předala řadu znalostí.

Již nyní se těšíme a plánujeme další ročník, jenž připadne na Listopad 2018.

Fotky z festivalu Hopecon 2017

Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon
Hopecon